Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jkalaska/public_html/strona/plugins/system/rokextender/rokextender.php on line 32 Porady

Hodowla REXÓW

Użytkowanie

 

Króliki mięsne osiągają optymalną masę w wieku ok 3-4 miesięcy natomiast u rexów uzyskanie pierwszej dojrzałości okrywy włosowej następuje w wieku około 5 miesięcy. Nie jest to jeszcze najlepszy moment na pozyskanie skór, dlatego, że są one niewielkie i nie mają odpowiedniej gęstości. Optymalny okres, w którym futro jest najlepsze osiągają dopiero w wieku 7-8 miesięcy

Porady

Reksy - użytkowanie futerkoweW tej części umieściłem kilka najistotniejszych informacji  dotyczących hodowli rexów. Dla wszystkich zainteresowanych tą rasą polecam książkę: "Króliki Reksy - użytkowanie futerkowe"
Jest tu wiele szczegółowych informacji dotyczących hodowli rexów. Książka ta na pewno doskonale uzupełni pobieżne informacje zawarte w tym dziale.

Hodowla

gniazdoNasze pierwsze rexy zakupiliśmy w 2005 roku na fermie w Ińsku – okolice Drawska Pomorskiego. Stado początkowe liczyło 12 szt. i były to tylko rexy szynszylowe. Wcześniej hodowaliśmy zwykle szaraczki wielorasowe. Aktualnie nasze stado podstawowe oscyluje w granicach 30 szt. rexów w sześciu odmianach barwnych. Hodowla opiera się na materiale zarodowym z Hiszpanii, Danii, Słowacji, Czech, Austrii, Niemiec i oczywiście od kilku już pokoleń Polski.

Nasze króliki są utrzymywane zarówno w systemie ściółkowym i w klatkach fermowych (na rusztach).W obydwu systemach są wady i zalety, dlatego na ściółce utrzymujemy głównie stado podstawowe, a młodzież w systemie fermowym. Część klatek mamy wyposażone w drewniane ruszty, które byłyby dużo lepsze od rusztów z siatki zgrzewanej, ale niestety króliki szybko je niszczą i wymagają częstej naprawy.kotnik

Hodowla rexów nie różni się znacznie od hodowli królików mięsnych. Rozród i żywienie przebiega podobnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że młode króliki nie rozwijają się tak szybko jak ma to miejsce u ras mięsnych, dlatego nie należy dopuszczać do zbyt szybkiego krycia po wykocie. Również dieta powinna być ukierunkowana na jakość sierści a nie na przyrost masy ciała.

Przy hodowli królików futerkowych należy zwrócić uwagę na: zapewnienie prawidłowego przebiegu zmian wzrostowych okrywy włosowej. Najlepszą okrywę włosową uzyskuje się z królików w wieku 7-8 miesięcy od października do końca marca. Dla zachowania jak najwyższej jakości futra, króliki należy odchowywać pojedynczo, w celu zapobiegania zabrudzeniom i pogryzieniom. W hodowli rexów trzeba zatem dysponować dużą ilością klatek.

Odmiany barwne

Wszystko zaczęło się we Francji około 1919 roku, gdy w hodowli pewnego wieśniaka Desire Gaillon z Louche w stadzie olbrzymów belgijskich pojawiła się pewna mutacja królika, o słabo rozwiniętych włosach pokrywowych. Mutacja ta posłużyła do wyhodowania nowej rasy, którą hodowca nazwał królewską (rex). Osobniki o przepięknym brązowym umaszczeniu nazwano "castorex" (wymawiamy: kastoreks) co wolnym tłumaczeniu oznacza królewskie bobry.
Dalsza praca hodowlana oraz skrzyżowanie rex-ów z rozmaicie ubarwionymi rasami normalnowłosych królików pozwoliło przez lata selekcji wytworzyć wiele odmian barwnych tej rasy. W tej chwili
dostępna jest tak duża ilość odmian barwnych rexów, że w zasadzie ciężko trafnie określić jaka to jest liczba. Niektóre zarejestrowane, z wydanym wzorcem - inne, nad którymi prace doskonalące ciągle trwają.

W galerii znajdują się zdjęcia poszczególnych znanych mi odmian barwnych rexów. Wszystkie zdjęcia są robione przy różnym naświetleniu stąd te różnice w kolorach. Rzeczywisty jest lepiej widoczny na zdjęciach z fleszem. Są to moje prywatne zdjęcia, zrobione we własnej hodowli, na wystawach (w klatkach niestety) i inne przysłane przez zaprzyjaźnionych hodowców. Znajdziecie tu króliki jednobarwne, o ubarwieniu płaszczowym, łaciatym i inne - na pewno nie wszystkie występujące. Każdy znajdzie coś dla siebie i może zacznie właśnie takie hodować. Miłego oglądania.

Na początek zdjęcia królików które, aktualnie mam w hodowli:

 

Rex Szynszylowy

Castorex

Rex Niebieskoszary

Następnie te, które kiedyś hodowałem, ale niestety w tej chwili ich już nie posiadam:

Rex Pomarańczowy

Rex Czarny

Rex Kuna i Rosyjski

I na koniec wszystkie inne, które widziałem na wystawach, pokazach i u znajomych hodowców

rex czarnyrex hawanarex niebieski

rex podpalany czarnyrex podpalany hawanarex podpalany niebieski

rex ryśrex turyngski madagaskarowyrex szynszylowy niebieski

rex dalmatyński czarnyrex trójbarwnyrex srokacz czeski

 rex reńskifeh rexrex biały

 

 

 

 

Podkategorie

Hodowla Królików

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jkalaska/public_html/strona/components/com_rsmediagallery/router.php on line 13 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jkalaska/public_html/strona/components/com_rsmediagallery/router.php on line 13 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jkalaska/public_html/strona/components/com_rsmediagallery/router.php on line 13 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jkalaska/public_html/strona/components/com_rsmediagallery/router.php on line 13 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jkalaska/public_html/strona/components/com_rsmediagallery/router.php on line 13 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/jkalaska/public_html/strona/components/com_rsmediagallery/router.php on line 13