Hodowla REXÓW

Użytkowanie

 

Króliki mięsne osiągają optymalną masę w wieku ok 3-4 miesięcy natomiast u rexów uzyskanie pierwszej dojrzałości okrywy włosowej następuje w wieku około 5 miesięcy. Nie jest to jeszcze najlepszy moment na pozyskanie skór, dlatego, że są one niewielkie i nie mają odpowiedniej gęstości. Optymalny okres, w którym futro jest najlepsze osiągają dopiero w wieku 7-8 miesięcy

Porady

Reksy - użytkowanie futerkoweW tej części umieściłem kilka najistotniejszych informacji  dotyczących hodowli rexów. Dla wszystkich zainteresowanych tą rasą polecam książkę: "Króliki Reksy - użytkowanie futerkowe"
Jest tu wiele szczegółowych informacji dotyczących hodowli rexów. Książka ta na pewno doskonale uzupełni pobieżne informacje zawarte w tym dziale.

Hodowla

gniazdoNasze pierwsze rexy zakupiliśmy w 2005 roku na fermie w Ińsku – okolice Drawska Pomorskiego. Stado początkowe liczyło 12 szt. i były to tylko rexy szynszylowe. Wcześniej hodowaliśmy zwykle szaraczki wielorasowe. Aktualnie nasze stado podstawowe oscyluje w granicach 30 szt. rexów w czterech odmianach barwnych. Hodowla początkowo opierała się na materiale zarodowym z Hiszpanii. W tej chwili importujemy nowe sztuki z Danii, Słowacji, Czech, Austrii, Niemiec i oczywiście od kilku już pokoleń Polski.

Nasze króliki są utrzymywane zarówno w systemie ściółkowym i w klatkach fermowych (na rusztach).W obydwu systemach są wady i zalety, dlatego na ściółce utrzymujemy głównie stado podstawowe, a młodzież w systemie fermowym. Część klatek mamy wyposażone w drewniane ruszty, które byłyby dużo lepsze od rusztów z siatki zgrzewanej, ale niestety króliki szybko je niszczą i wymagają częstej naprawy.kotnik

Hodowla rexów nie różni się znacznie od hodowli królików mięsnych. Rozród i żywienie przebiega podobnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że młode króliki nie rozwijają się tak szybko jak ma to miejsce u ras mięsnych, dlatego nie należy dopuszczać do zbyt szybkiego krycia po wykocie. Również dieta powinna być ukierunkowana na jakość sierści a nie na przyrost masy ciała.

Przy hodowli królików futerkowych należy zwrócić uwagę na zapewnienie prawidłowego przebiegu zmian wzrostowych okrywy włosowej. Najlepszą okrywę włosową uzyskuje się u królików w wieku 7-8 miesięcy od października do końca marca. Dla zachowania jak najwyższej jakości futra, króliki należy odchowywać pojedynczo, w celu zapobiegania zabrudzeniom i pogryzieniom. W hodowli rexów trzeba zatem dysponować dużą ilością klatek.

Odmiany barwne

Wszystko zaczęło się we Francji około 1919 roku, gdy w hodowli pewnego wieśniaka Desire Gaillon z Louche w stadzie olbrzymów belgijskich pojawiła się pewna mutacja królika, o słabo rozwiniętych włosach pokrywowych. Mutacja ta posłużyła do wyhodowania nowej rasy, którą hodowca nazwał królewską (rex). Osobniki o przepięknym brązowym umaszczeniu nazwano "castorex" (wymawiamy: kastoreks) co wolnym tłumaczeniu oznacza królewskie bobry.
Dalsza praca hodowlana oraz skrzyżowanie rex-ów z rozmaicie ubarwionymi rasami normalnowłosych królików pozwoliło przez lata selekcji wytworzyć wiele odmian barwnych tej rasy. W tej chwili
dostępna jest tak duża ilość odmian barwnych rexów, że w zasadzie ciężko trafnie określić jaka to jest liczba. Niektóre zarejestrowane, z wydanym wzorcem - inne, nad którymi prace doskonalące ciągle trwają.

W galerii znajdują się zdjęcia poszczególnych znanych mi odmian barwnych rexów. Wszystkie zdjęcia są robione przy różnym naświetleniu stąd te różnice w kolorach. Rzeczywisty jest lepiej widoczny na zdjęciach z fleszem. Są to moje prywatne zdjęcia, zrobione we własnej hodowli, na wystawach (w klatkach niestety) i inne przysłane przez zaprzyjaźnionych hodowców. Znajdziecie tu króliki jednobarwne, o ubarwieniu płaszczowym, łaciatym i inne - na pewno nie wszystkie występujące. Każdy znajdzie coś dla siebie i może zacznie właśnie takie hodować. Miłego oglądania.

Na początek zdjęcia królików które, aktualnie mam w hodowli:

 

Rex Szynszylowy

Castorex

Rex Niebieskoszary

Następnie te, które kiedyś hodowałem, ale niestety w tej chwili ich już nie posiadam:

Rex Pomarańczowy

Rex Czarny

Rex Kuna i Rosyjski

I na koniec wszystkie inne, które widziałem na wystawach, pokazach i u znajomych hodowców

rex czarnyrex hawanarex niebieski

rex podpalany czarnyrex podpalany hawanarex podpalany niebieski

rex ryśrex turyngski madagaskarowyrex szynszylowy niebieski

rex dalmatyński czarnyrex trójbarwnyrex srokacz czeski

 rex reńskifeh rexrex biały

 

 

 

 

Podkategorie